ŠTANDARD PLEMENA
YORKSHIRE TERRIER

Pôvod: Veľká Británia
Použitie: spoločenský pes
Klasifikácia: 3. skupina - teriéry; 4. sekcia - trpasličie teriéry, bez skúšky
Dátum publikovania platného štandardu: 20.2.1989

Celkový vzhľad: dlhosrstý, srsť visí hladko a rovnomerne po obidvoch stranách tela, cestička v srsti vedie od ňucháča po chvost. Veľmi kompaktný, drží sa vzpriamene a vyžaruje fluidum dôležitosti. Podľa obrysov ide o pevného psa s dobrými proporciami.
Povaha a správanie: pohyblivý a inteligentný trpasličí teriér. Povaha živá a vyrovnaná.

HLAVA
Lebka: dosť malá a plochá, lebka nemá byť nápadná alebo guľatá.
Ňucháč: čierny.
Papuľa: nemá byť príliš dlhá.
Čeľuste, chrup: perfektný, pravidelný a úplný nožnicový zhryz, horný rad rezákov bez medzery presahuje cez spodný a zuby sú kolmé na čeľusť.
Oči: stredne veľké, tmavé, lesklé, s pozorným inteligentným výrazom a tak uložené, aby pozerali priamo vpred, nevystupujú, okraje viečok tmavé.
Uši: malé, tvaru „V“, vzpriamené, nie príliš ďaleko od seba, pokryté krátkou srsťou, ktorá je sýtej trieslovej farby.
Krk: primerane dlhý.
Trup: kompaktný.
Chrbát: rovný.
Bedrá: svalnaté.
Rebrá: primerane klenuté.
Chvost: obvykle skrátený na polovicu dĺžky, pokrytý bohatou srsťou. Je tmavšej modrej farby ako inde na tele, zvlášť na konci chvosta. Chvost je nesený mierne nad úrovňou chrbta.

KONČATINY
Predné končatiny: rovné, dobre pokryté srsťou sýtej trieslovej farby, konce chlpov sú o odtieň svetlejšie ako pri korienkoch. Trieslová farba nesmie siahať nad lakte.
Plecia: dobre umiestnené.
Zadné končatiny: pri pohľade zozadu sú končatiny úplne rovné, s primerane zauhlenými kolenami, dobre pokryté sýto trieslovou srsťou, konce chlpov sú trochu svetlejšie ako pri korienkoch. Trieslová farba nesmie siahať vyššie ako po kolená.
Labky: okrúhle, čierne pazúriky.
Pohyb: voľný, s dobrým záberom predných a zadných končatín priamo vpred, chrbát zostáva rovný.
Srsť: na tele stredne dlhá, úplne rovná, nie zvlnená, lesklá, jemnej hodvábnej štruktúry, nie vlnovitá. Previslá srsť na hlave a papuli je dlhá, sýtej zlatotrieslovej farby, farba je intenzívnejšia na bokoch hlavy, pri nasadení uší a na papuli, kde má byť mimoriadne dlhá. Trieslová farba na hlave nesmie prechádzať na krk, nesmie byť premiešaná s tmavšími chlpmi alebo byť zadymená.
Sfarbenie: tmavá oceľovosivá, nie striebristosivá od výbežku medzitemennej kosti ku chvostu, nesmie byť premiešaná s plavými, bronzovými alebo tmavými chlpmi. Srsť na hrudi je čisto svetlotrieslová. Všetky trieslovosfarbené chlpy sú pri korienkoch tmavšie ako uprostred a najsvetlejšie sú na koncoch.
Hmotnosť: do 3,1 kg.
Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.
Poznámka
: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.