NAŠA HISTÓRIA ...

Vítam Vás na mojej stránke. Volám sa Mária Hilmerová a venujem sa chovu jorkšírskych teriérov. V minulosti som pôsobila ako poradkyna chovu Yorkshire terriérov a ako národná rozhodkyna pre exteriér  III. Skupiny FCI – Yorkshire teriérov. Vráťme sa ale na začiatok, ako som sa dostala k chovu tohto prekrásneho plemena.

Vždy jsom obdivovala a vlastnila psov väčších plemien, no keďže som sa musela prispôsobiť stiesneným bytovým podmienkam, hľadala som plemeno vhodné do malého mestského bytu. Som aj alergik, volila som teda YORKa práve z dôvodu, že jeho srsť má štruktúru ľudského vlasu, nepľzne a nemá podsadu.

Môjho prvého Yorkieho som si vyberala dosť dlho, hľadala som na výstavách psov, po ktorých by som si kúpila šteniatko – sučku na výstavy. O chove som v tom čase príliš neuvažovala. Sučku som po dlhšom čakaní dostala len pod podmienkou, že si kúpim od chovateľky aj psa, a tak som mala nechtiac hneď párik.

Môžem povedať, že práve táto skutočnosť ma priviedla k tomu, že som sa začala venovať aj chovu tohto prekrásneho plemena. Vždy som túžila mať doma aj psiu rodinku, ale mojou túžbou bolo hlavne vystavovanie.

Mojim prvým úspešným výstavným psom na Slovensku bol už spomínaný „nechcený“ Xavier Hvězda Ďáblic, syn vtedy veľmi úspešného Dorfíka Donevi. Sama som však videla, že keď prišli na výstavu vystavovatelia zo zahraničia, veľké šance sme nemali. Xavier bol takmer miniatúrneho vzrastu a úspešnejší boli vždy všetci psi väčší od neho. Začala som viac sledovať zahraničné chovy a rozhodla som sa kúpiť si „lepšie“, zo zahraničia. Takto našli u nás postupne trvalú adresu sučky dovezené z Holandska – JESSICA, LOU-LOU a QUEEN ROSITA of JAYNE´s HOME – z chovu pani L.MOONEN.

Jessica mala titul šampióna na dosah, ale po úraze sme s výstavami museli skončiť. Lou-Lou začala tiež výborne, no jej úspešnú výstavnú kariéru ukončila predčasná smrť. V jej šľapajách ale úspešne pokračovala jej dcéra - Multišampiónka BETY GOLD LINDA, s ktorou sme dosiahli titul Interšampióna a šampionáty: Slovenska, Českej republiky, Poľska, Chorvátska a Slovinska. Je a aj bola vždy vo vinikajúcej kondícii. Aj vo veku 6 rokov sa jej mnohokrát podarilo obhájiť titul BOB, získala aj Víťaza SR 2001. Dala nám niekoľko výnimočných jedincov, Multišampiónov Dominique a Ziggora, ktorí sa donedávna úspešne prezentovali na výstavách a sú šampiónmi viacerých krajín. Po skončení výstavnej kariéry bola Bety darovaná mojej kamarátke Blanke Uhrovčíkovej, a je miláčikom celej jej rodiny, hlavne jej syna. Ďakujem Blanke i celej jej rodine za výbornú starostlivosť nielen o Bety, ale i Baffina a Hanah, ktorí našli u nich krásny a laskyplný domov. Takisto ďakujem Tonke Dankovej za vzornú starostlivosť o Ziggora a za to, že sa nenechala prvými neúspechmi na výstavách odradiť a pokračovala v Ziggorovej úspešnej karére.

Po týchto dovezených „Holanďankách“ sa ukazovali na výstavách tiež veľmi pekné a úspešné jedince. Spomeniem napr.: Blue BIGGI – manželov Vaiglovcov a CHARLIE – Ingrid Šafárikovej, ktorý nás opustil na jar tohto roka - potomkovia úspešnej Jessicy; FERGIE, REBECCA a ROSITA of Maryon‘s Home, dcéry Queen Rosity. Fergie bola jednou z úspešných zakladateliek chovu manželov Matejčíkovcov, majiteľov chovateľskej stanice Suening.
Fergiina dcéra Honora Suening získala na Európskej výstave psov Tulln 1999 Víťaza triedy a CACA. Fergie bola matkou viacerých výstavne úspešných jedincov a ďakujem manželom Matejčíkovým za vzornú starostlivosť o Fergie, Fany aj Inušku.

Rebecca dosiahla ako prvá sučka z môjho vlastného chovu titul Interšampión a je matkou ďalšej generácie Interšampiónov, Calisty. Stala sa šampiónkou Slovenska, Českej republiky, Poľska, Chorvátska, Slovinska, získala titul  res.TOP Yorkshire 2000;2001 a Klubový šampión.

S ďalším nádherným importovaným psom od pani L. Moonen z Holandska, MultiCH. LUCIFERom of JAYNE‘S HOME sme dosiahli viaceré ocenenia. Získali sme titul Interšampión, Junioršampión Slovenska, Chorvátska, Klubový šampión mladých, Šampión Slovenska, Poľska, Chorvátska, Slovinska, Českej republiky a Srbska. Lucifer svoju výstavnú kariéru odštartoval v roku 2000 a stal sa hneď TOP YORKSHIRE TERRIER 2000 a Reserve TOP 3. skupiny FCI - Terrier 2000. Úspešne pokračoval aj v nasledujúcej výstavnej sezóne 2001 a stal sa TOP YORKSHIRE TERRIER 2001. Na EURODOG 2003 v Bratislave bol ocenený ako 3. najlepší plemenník, kde sa vystavil spolu s jeho 7 potomkami od rôznych matiek.

Táto línia z Holandska nesie za sebou úspešných jedincov z línie Of Millmoor, ako Ever Trouble, Trouble Maker. Línie My Precious, von Anasor... a prelínajú sa tam i známe anglické línie.

Samozrejme, že vždy som chcela dosiahnuť viac, a myslím, že prínosom pre náš chov bola aj  sučka CH. QOCCLE‘s  KISS ME AND GO, importovaná z Talianska od pani Nicoletty Pollini. Bola vnučkou svetovej víťazky mladých QOCCLE of MILLMOOR, jej otcom bol francúzsky, veľmi úspešný, prekrásny pes ICH. OYAKALELO du GUE De L‘ADOUR, potomok rodičov importovaných z Ameriky, nesúci línie ROTHBY‘S, TYAVA‘S a PARKSIDE‘S. Kisska predčasne „odišla“ z mojej psej rodiny /bola menšieho vzrastu a navždy zaspala pri pôrode cisárskym rezom aj so šteniatkami/, bola mojim najobľúbenejším psom. Bola výnimočná nie tak po exteriérovej stránke, ale mala vynikajúcu povahu, bola vždy veselá, hravá, vynikajúca mama. Jej úspešnými potomkami sú MultiŠampión Newer say Newer, a ďalšia moja výnimočná sučka - Multišampiónka Francesca of Maryon´s Home. Zdedila po Kisske jej hravú a veselú povahu, a po oboch rodičoch, teda i po otcovi – Luciferovi, nádhernú srsť. Francesca je úspešná a vynikajúca matka. Je matkou ďalšej mojej výnimočnej sučky, Mercedes a synov Maximusa a Marca, a neskôr ďalších úspešných psov Victory-ho, Froda, Frederique, French Kiss...

V Mercedes sa spojilo všetko najlepšie z Kissky, Lucifera, Francesky a ostatných nádherných predkov.
Má úžasný temperament, vynikajúcu povahu domáceho maznáčika a výstavného psa zároveň. Miluje výstavy a rada sa predvádza. S Mercedes sme získali zatiaľ náš najvzácnejší titul – Európsky víťaz mladých na EURODOG Tulln 2005. V tejto sezóne získala takisto titul TOP YORKSHIRE TERRIER 2005. Vo svojich troch rokoch dosiahla množstvo ocenení, má splnené podmienky Interšampióna, je šampiónkou viacerých krajín a tiež úspešnou matkou. Jej brat Maximus je takisto šampiónom viacerých krajín a tento rok by mal splniť tiež titul Interšampióna.

V roku 2006 hosťoval u nás zapožičaný krásny pes ICH. Qoccle‘s Dream of Victory, po ktorom sme začali ukazovať detičky vo výstavnej sezóne 2007 a pokračujem dodnes. Spomeniem už teraz úspešných – Froda, ktorý je dnes už šampiónom viacerých krajín a TOP YORKSHIRE TERRIER 2007, jeho sestry  Frederique, , French Kiss, ďalej Ebony, Esprita, Escady,  Hilary, Honory Star a ostatných. Takisto pôsobil u nás jeho ďalší úspešný syn, multišampión Anastasia York de Sky Woker, ktorý sa stal hneď v prvej sezóne svojej výstavnej kariéry TOP YORKSHIRE TERRIER 2006 a ktorý momentálne pôsobí v Ruskej Samare, u mojej priateľky Eleny.

Minulý rok, na jeseň 2007 našli u nás domov dvaja nádherní importovaní psi James Bond Wild Fantasy a Magical Merlin Yorex, ktorých výstavná kariéra sa úspešne začína v tomto roku a dúfam, že budú veľkým prínosom pre chov, vďaka vynikajúcim krvným líniám, ktoré obaja nesú.

James Bond odštartoval svoju kariéru už na jeseň 2007, získal 2x Junior CAC na medzinárodných výstavách v zahraničí a úspešne pokračuje aj v sezóne 2008. Vo veku 19 mesiacov získal tituly: Junioršampión Chorvátska, Junioršampión ČMKCHYT, Šampion Montenegro, Gruzínska, Azerbajdžánu a do dokončenia šampionátu SR mu chýba ešte jedno čakateľstvo, ktoré musí získať v budúcej výstavnej sezóne.

Magical Merlin začal svoju výstavnú kariéru v marci 2008 a je už Junioršampiónom SR, ČR, ČMKCHYT a v auguste 2008 začal „dospelácky“ šampionát SR a na oboch medzinárodných výstavách v Bratislave, kde získal 2xCAC a 2x Res. CACIB. Už vo veku 18 mesiacov sa stal šampiónom Bulharska, Čiernej Hory, Macedónska a Srbska.

Na záver by som chcela poďakovať všetkým majiteľom našich psích detičiek, mojim priateľkám a známym za výbornú starostlivosť, opateru a lásku, ktorú venujú mojim odchovancom, za pomoc a podporu pri vystavovaní, zveľaďovaní a šľachtení tohto miniatúrneho , ale prekrásneho plemena.

Ďakujem predovšetkým Mimke Zemjánekovej, Vande Mojžišovej, Peťke Halahijovej, Peťke Dadovej, Tonke Dankovej a všetkým ostatným za toleranciu a trpezlivosť.   

Mária Hilmerová a naše „deti“